Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Projekty domów drewnianych są w obecnych czasach doskonałą alternatywą dla osób myślących o zdrowiu swojej rodziny. Domy drewniane są bowiem ekologicznym i praktycznym [ + ]

Jak dbać o drewno – rewitalizacja drewna

Drewno posiada wiele zalet, jest ekologiczne i energooszczędne. Niestety jako budulec wymaga impregnacji ze względu na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz biologicznych.

Zmienne warunki atmosferyczne – duże nasłonecznienie i wilgoć - mogą prowadzić do zmiany koloru, powstawania pęknięć oraz rozwoju bakterii. Tylko gatunki drewna egzotycznego (cumuru,bambus) są odporne na działanie warunków atmosferycznych i ataki owadów. Niestety są bardzo drogie, więc wybieramy drewno dostępne w naszym rejonie geograficznym: stosunkowo miękkie sosnowe czy świerkowe lub twardsze i odporniejsze, ale i droższe: dąb i modrzew.

Warto wybrać odpowiedni impregnat, by przedłużyć użytkowanie drewna w nienaruszonym stanie i kolorze. Impregnacja powinna być stosowana według potrzeb, zazwyczaj należy ją powtarzać co kilka lat.

Stosuje się dwa rodzaje impregnacji drewna:

  1. Powierzchniowe: zewnętrzne nasycenie drewna metodą malowania lub natrysku
  2. Wgłębne: o większej skuteczności i trwałości  gdyż nasyca się drewno metodą próżniowo-ciśnieniową lub bezciśnieniową (mniejsza skuteczność niż metody ciśnieniowe)

W ofercie rynkowej są impregnaty:

  • ognioochronne (utrudniają zapalenie się drewna oraz rozprzestrzenianie płomieni, powinny być stosowane zwłaszcza przy budowie z bali/płazów o małym przekroju, które szybciej ulegną szybszemu ewentualnemu przepaleniu)
  • wodochronne: zabezpieczają przed wilgocią
  • ochrony biologicznej: niszczą i nie dopuszczają do powstawania: grzybów, pleśni, bakterii i owadów
  • lecznicze: do powierzchni już zaatakowanych np. przez grzyby, pleśnie, owady; stosuje się je doraźnie
  • impregnaty łączące kilka właściwości: np. ognioochronne i ochrony biologicznej

Ze względu na typ użytego rozpuszczalnika wyróżniamy impregnaty:

  1. Wodorozcieńczalne: zazwyczaj stosuje się je na elementy drewniane wewnątrz pomieszczeń ze względu na słabą odporność na wymywanie, ale dobre właściwości zabezpieczające
  2. Rozpuszczalnikowe: bardziej odporne niż wodorozcieńczalne na działanie czynników zewnętrznych.

Dodatkowo można zastosować lakiery, bejce, albo lakierobejce, które są bardziej odporne na ścieranie niż lakiery i bejce. Najmocniejszą powłokę tworzy lazura, która chroni przed działaniem czynników atmosferycznych, promieniowaniem UV, grzybami, owadami oraz przed rozwojem mchów i porostów, niektóre zapewniają ochronę nawet do 8 lat.