Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Projekty domów drewnianych są w obecnych czasach doskonałą alternatywą dla osób myślących o zdrowiu swojej rodziny. Domy drewniane są bowiem ekologicznym i praktycznym [ + ]

Dom drewniany: z bala, płazów czy szkieletowy…

TECHNOLOGIE BUDOWNICTWA DREWNIANEGO:

Wybór technologii budowy domu drewnianego decyduje o jego estetyce, możliwości wykończenia oraz cenie.

BALE OKRĄGŁE:

Dom z bala zwraca uwagę surową elewacją, która doskonale komponuję się na podmurówce obłożonej kamieniem lub cegłami klinkierowymi.

Bale w zależności od klimatu, gdzie rosły jako drzewo, mogą mieć różne przekroje, parametry cieplne, kształt, wielkość i ułożenie słojów. To wszystko składa się na indywidualny charakter budowanego w tej technologii domu.

Im większy przekrój bala tym lepsze parametry cieplne, im wolniej rosło drzewo, z którego pozyskano materiał tym bardziej gęste ułożenie słojów i lepsza odporność na warunki atmosferyczne.

Technologia budowy domów z bali wymaga precyzji i dbałości w budowie ze względu na powstawanie szczelin między balami, które należy uszczelnić.

Konstrukcyjnie wyróżniamy tu technologię:
- wieńcową najbardziej popularną w Polsce: bale układa się na siebie i łączy na tzw. Węgła. W narożach bale są najczęściej łączone na jaskółczy ogon;
- słupowo-ryglową (inaczej zwaną sumikowo-łątkową), gdzie pionowe słupy (sumiki) ustawione są w narożach i przy otworach drzwiowych i okiennych. Słupy ustawione są na podwalinie, a u góry połączone oczepem. Pomiędzy słupy wsuwa się krótki bale zwane – łątkami.

Dom z bali obrabianych ręcznie wyróżnia się indywidualnością, ale ze względu na długą ich obróbkę na placu budowy wykonawcy oferują również budowę z bali obrabianych mechanicznie.

Bale obrabiane mechanicznie uzyskują stabilną wilgotność, nie podlegają już tak dużemu "kurczeniu się", ponieważ są dopasowane i ściśle połączone. Bale te posiadają w swej górnej części nacięcie w celu obniżenia naprężeń przy wysychaniu.

BALE PROSTOKĄTNE (PŁAZY):

To technologia, w której belki stanowią na całym swoim przekroju element konstrukcyjny. Wykonuje się również belki klejone, które mają lepszą termoizolację i tym samym przy takiej samej szerokości ściany np. z bali okrągłych znacznie lepszy współczynnik przenikania ciepła. Cały materiał na dom jest przygotowany (pełen zestaw belek na ściany, strop i więźbę) u wykonawcy, co ułatwia złożenie budynku w krótkim czasie ze względu na prosty montaż. W celu ulepszenia parametrów cieplnych i obniżenia budynku można w przypadku płazów klejonych wypełnić je izolacją, np. pianką poliuretanową.

SZKIELET DREWNIANY:

To nowa technologia, która zyskuje zwolenników również w Polsce ze względów ekonomicznych: niższe koszty budowy niż w przypadku budowy domu z pełnych bali, dobre parametry cieplne przy stosunkowo niewielkich przekrojach ścian (25 cm, gdzie w przypadku domu murowanego ściana zewnętrzna dwuwarstwowa ma ok. 40 cm), szybki czas postawienia budynku. Technologia wymaga od wykonawcy zastosowania odpowiedniego materiału oraz dbałości o jakość wykonania.

Podstawą konstrukcji jest drewniany szkielet wypełniony warstwą izolacji termicznej, paroizolacja oraz elementy instalacji wewnętrznych. Elewację zewnętrzną można obłożyć drewnem, zastosować płyty i tynk lub inny materiał wg upodobań.