Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Projekty domów drewnianych są w obecnych czasach doskonałą alternatywą dla osób myślących o zdrowiu swojej rodziny. Domy drewniane są bowiem ekologicznym i praktycznym [ + ]

Odległości od granicy domu drewnianego

Podstawowe wymagania związane z odległościami i klasyfikacją ogniową ścian zewnętrznych, przekryć dachów, sformułowano w par. 271 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. nr 75/2002).

Z przepisu tego (oraz z par. 271 ust. 1) wynika, że jeżeli ściana lub przekrycie dachu jednego z budynków jest rozprzestrzeniające ogień, to odległość między budynkami ZL powinna wynosić 12 m, a jeżeli ściany lub pokrycia dachów w obu budynkach są rozprzestrzeniające ogień, to odległości te powinny wynosić 16 m.

Podsumowując:

Dom murowany i dom drewniany
Odległość między domami murowanym i drewnianym położonymi w sąsiedztwie nie może być mniejsza niż 12 m, bez względu na to, czy w ścianach zwróconych ku granicy są okna, czy nie. Jeśli drewniany dom sąsiada stoi 6 m od granicy, nasz murowany nie może stanąć bliżej.

2 domy drewniane
Odległość między dwoma domami drewnianymi położonymi na sąsiednich działkach nie może być mniejsza niż 16 m, bez względu na to, czy w ścianach zwróconych ku granicy są okna, czy nie. Jeżeli u sąsiada dom drewniany stoi 6 m od płotu, nasz dom drewniany musimy odsunąć co najmniej 10 m od granicy.